Letní jazyková minisérie: Přezdívky osmi světových měst

Nejenom evropská města si během staletí z různých příčin vysloužila přezdívky, pod nimiž je lidé více nebo méně znají. Vybrali jsme osm takových pseudonymů, se kterými se můžete během vašeho prázdninového putování setkat.

  • Venice of the North (Benátky severu) Amsterdam, Hamburg či Petrohrad

Když lidé mluví o Benátkách severu, mohou mít na mysli nizozemský Amsterdam, město známé svými všudypřítomnými kanály. Přezdívku dostalo právě díky nim a díky svému umístění na severu Evropy. Jako Benátky severu je ale z obdobných důvodů označována i řada dalších měst, jako jsou Bruggy, Kodaň, Hamburg, Manchester, Petrohrad nebo Stockholm.

  • The Fair City – Dublin

Přezdívka pro hlavní město Irska pochází ze slavné písničky Cockles and Mussels, rovněž známé jako Molly Malone, která se stala jeho neoficiální hymnou. Odehrává se v Dublinu a její text začíná slovy „In Dublin’s fair city“.

  • The Marvelous City – Rio de Janeiro

Dějišti Letních olympijských her 2016 se říká The Marvelous City, neboť se nachází v nádherném prostředí s nedotčenými plážemi a karnevalovými oslavami.

  • The Eternal City (Věčné město) Řím

Starověcí Římané nazývali Řím Věčným městem, jelikož věřili, že jejich impérium bude existovat navždy. A protože Řím se jako důležité politické, hospodářské a kulturní centrum udržel po mnoho staletí, jeho „krycí jméno“ mu zůstalo.

  • Athens of the Middle Ages (Athény středověku) – Florencie

Přezdívka Athény středověku je výsledkem toho, že metropole italského Toskánska byla ve středověku jedním z nejbohatších měst, pověstná svým uměním a architekturou.

  • The City of Light (La Ville-Lumière, Město světla) – Paříž

Najdeme více teorií, proč se hlavnímu městu Francie přezdívá Město světla. Jedna z nich vysvětluje, že se Paříž během osvícenské doby stala populárním centrem vzdělání a nápadů. Druhou možností je, že tak město začali nazývat Angličané poté, co bylo v Paříži roku 1830 zavedeno bohaté plynové osvětlení. Další objasnění spadá rovněž do 18. století, kdy prý pařížský prefekt kvůli velkému nárůstu kriminality v ulicích přikázal, aby každý do svého okna umístil svíčku nebo olejovou lampu.

  • The City of Popes (Město papežů) – Avignon

Starobylé město v Provence na jihu Francie je označováno za Město papežů, neboť v něm katoliští papeži sídlili od roku 1309 do roku 1377, než papež Řehoř XI. přesunul papežské křeslo zpět do Říma.

  • The Pearl of the Adriatic (Perla Jadranu) – Dubrovník

Chorvatské přístavní město alias Perla Jadranu se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří a patří mezi nejvýznamnější turistické destinace ve středozemí. Od roku 1979 je také součástí světového dědictví UNESCO.