Vánoce ve Velké Británii: Při projevu Jejího Veličenstva nikdo ani nešpitne

Kolem krbů září poinsettie, u stropů visí jmelí a vánoční punčochy čekají, až je naplní Father Christmas. Dárky od něj si ale děti ve Velké Británii rozbalují až 25. prosince odpoledne. 

Anglické domácnosti jsou před příchodem svého ježíška vánočně vyzdobeny. Typickými dekoracemi jsou poinsettie, u nás známé jako vánoční hvězdy, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček. Přes svátky lidé rozesílají vánoční pohlednice (Christmas cards) blízkým a známým.

Občerstvení za oknem

Christmas Eve nastává 24. prosince. Tento den ovšem není uznaný jako svátek, a tak jdou lidé většinou do práce. S těmi nejbližšími se pak setkávají večer, ať už doma nebo v restauracích, při popíjení svařeného vína (mulled wine) a vychutnávání sváteční atmosféry. V noci pak, podobně jako v USA, se sobím spřežením přijíždí Father Christmas a spouští se ze střechy komínem. Dárky klade do zavěšených punčoch. Někteří mu za jeho štědrost a na dlouhou cestu nechávají za oknem sušenky a mléko, případně i něco ostřejšího na zahřátí.

Hlavním datem anglických Vánoc je 25. prosinec – Christmas Day. Odpoledne se otevírají dárky a večer je na programu slavnostní večeře. Té dominuje krocan. Britové ho pečou v troubě s různými druhy zeleniny a servírují k němu několik typů hutných omáček (gravy).

christmas pudding

Neodmyslitelnou britskou tradicí je Christmas pudding.

Vánoční keksy s překvapením

Po krocanovi přichází na řadu tradiční Christmas pudding. Podává se teplý a přelitý sladkou omáčkou. Někdy do něj kuchař ukryje stříbrnou minci pro štěstí. Součástí vánoční večeře bývají i Christmas crackers. Představit si je můžeme jako sušenky, v nichž každý rodinný příslušník najde papírek s příslovím, vtipem anebo malý suvenýr. Večeře se tradičně jí ještě za světla a při poslechu svátečního projevu Jejího Veličenstva královny se kolem stolu rozhostí ticho.

Den návštěv a her

26. prosinec Angličané nazývají Boxing Day. Kořeny má v polovině 19. století, kdy vládla královny Viktorie. Nemajetní obyvatelé tehdy chodili od domu k domu s krabicemi a odnášeli si zbytky vánoční večeře, ovoce, oblečení či drobné peníze. V dnešní době je tradicí navštěvovat rodinu, hrát venkovní hry, vyjet do přírody na lov anebo sledovat koňské závody. Církevní a charitativní organizace věnují tento den chudým.