Pomlázka je sice ryze český zvyk, Velikonoce se ale slaví i v ostatních zemích. S čím se o svátcích jara setkáte mimo naši republiku?
- USA a Velká Británie
Za velkou louží a na Britských ostrovech jsou Velikonoce především zábavou pro děti spojenou s hledáním vajíček. Ta se zdobí v sobotu večer a podle pohádky je v noci v zahradách a domech ukrývá velikonoční zajíc. Když se děti v neděli ráno vzbudí, vydávají se na lov. Kromě vajíček nachází také sladkosti a hračky.
Ve Velké Británii děti ve školách a školkách o Velikonocích soutěží, kdo vyrobí nejkrásnější a nejoriginálnější klobouk. Často jim jsou nápomocni rodiče; podmínkou přitom je, že klobouk musí být velikonoční zdobený.
Nejenom v Británii, ale také v Irsku, Kanadě nebo Austrálii se pečou křížové buchty (hot cross buns). Jsou to velikonoční bochánky z kynutého těsta s hrozinkami a polevou z bílku, cukru a citronové šťávy ve tvaru kříže, který symbolizuje ukřižování Krista. Horké křížové buchty se podávají k snídani na Velký pátek.
V Americe má mnoho rodin na Velikonoční pondělí šunku s bramborem a zeleninou. Často se peče jehněčí.
- Francie
Ve Francii zní o Velikonocích zvony, jejichž úkolem je zvát věřící ke mši. Nejsou ovšem slyšet od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty. Na tyto dny totiž odlétají do Říma. Tam jsou požehnány a vrací se s vajíčky a sladkostmi pro hodné děti. Říká se, že na cestě zpět do Francie tyto dobroty (vajíčka, kuřátka, zajíčci) padají dolů, a tak je pak děti hledají v zahradách.
- Holandsko
Rovněž v zemi větrných mlýnů a tulipánů děti hledají vajíčka schovaná v zahradě. Starší děti s nimi potom hrají různé hry.
- Německo
Naši západní sousedé vyrábějí o Velikonocích slaměná hnízda. Právě do nich rodiče umisťují velikonoční zajíčky, vajíčka a jiné sladkosti. Nadílku děti objevují opět v domě nebo na zahradě.
Německým zvykem je rovněž velikonoční strom, ozdobený vajíčky a jinými velikonočními dekoracemi a dobrotami.
- Rusko
Ruské Velikonoce neboli Pascha jsou vzhledem k používání juliánského kalendáře o týden posunuté. Na náš Boží hod mají Rusové teprve Vrbnou (naši Květnou) neděli. Velikonocům v Rusku předchází čtyřicetidenní půst, který začíná po skončení jarních hodů zvaných Maslenice. Rusové rovněž barví vajíčka a navštěvují příbuzné. Chodí do kostela na bohoslužby a nechávají si tam světit jídlo. Typickým velikonočním pečivem je kulič, což je obdoba našeho mazance.