Jsou slova, která používáme denně. Kde se zrodil název pro čaj? Podle čeho Severoevropané pojmenovali pomeranč? Nejenom to vyčteme v evropských etymologických mapách.
Americká dramatička Rita Mae Brown prohlásila: „Jazyk je silniční mapa kultury. Řekne nám, odkud lidé jsou a kam jedou.“ Pojďme se zaměřit na běžně užívaná slova kostel, medvěd, pivo, jablko, pomeranč, růže, ananas, čaj, okurka. Odkud pochází a jaké názvy pro ně mají mluvčí ostatních evropských jazyků?
- Kostel
Slovo kostel ukazuje vliv antické řečtiny. Výraz ecclesia znamená shromáždění.
- Medvěd
Pojmenování medvěd pochází z Ruska, kde je největší výskyt medvěda hnědého v Evropě. A proč medvěd? Jednoduše – jí med.
- Pivo
Mandarínština si vypůjčila předponu pi- ve slově pivo, kterou najdeme v několika evropských jazycích, a vytvořila si své označení pi jiu.
- Jablko
Pojmenování pro oblíbené ovoce je rozmanité. Finský a estonský výraz má možná indo-íránský původ.
- Pomeranč
V západní Evropě pochází slovo pomeranč ze sanskrtu, zatímco v mnoha východoevropských a severoevropských jazycích je to výraz vzniklý ze spojení „jablko z Číny“.
- Růže
Staré řecké slovo pro růži znělo garoful a dnes už ho zaslechneme jenom v severovýchodní Itálii.
- Ananas
Většina Evropy odvozuje výraz ananas z guaranštiny, což je domorodý jazyk Jižní Ameriky. Ovšem Velká Británie a následně i Spojené státy americké přejali toto slovo z latiny.
- Čaj
Pojmenování pro čaj má svůj původ v Číně, přirozeně; kromě několika zemí ve východní Evropě, které následují latinský jazyk.
- Okurka
Výraz okurka je ještě různorodější než jablko. Napříč Evropou se setkáme s mnoha variantami, pocházejícími z různých zdrojů.
Zdroj: www.businessinsider.com/european-maps-origins-of-common-words-2014-11