Vánoce v USA: K bohatě vyzdobeným domům míří Santa Claus se sobím spřežením

Americká oslava Vánoc je spjata především s bělovousým mužíkem v červeném obleku, který se dopravuje pomocí saní tažených soby. Dárky, které nosí ve velkém pytli, si lidé rozbalují ráno 25. prosince.

Také Američané před Vánoci nakupují dárky. A to nejen pro rodinu, drobnostmi obdarovávají i přátele, kolegy či sousedy. Nevolí přitom vždy věcný dar. Často pečou sušenky, které přináší svým blízkým.

Santa Claus

Vánoční dekorace v podobě Santa Clause, jeho saní a sobího spřežení zdobí v USA nejednu zahradu.

Vánoční stromeček je živý nebo umělý, opatřený světýlky a baňkami. Tradicí je velkolepě zdobit domy větvičkami stromů, popcornovými řetězy nebo malými Santa Clausy. Na stropech visí jmelí, pod nímž by se muž a žena měli políbit. Na krbové římse mají všichni členové rodiny zavěšené vánoční punčochy, ve kterých pak nalézají malé dárečky a sladkosti. Ani na venkovní dekoraci se ve Spojených státech nešetří, vedle domů mnohdy vánočně svítí i zahrady a příjezdové cesty.

Ústředním dnem vánočních svátků je v USA 25. prosinec, nazývaný Christmas Day. Den předtím se, podobně jako ve Francii, běžně pracuje. Někteří rodiče svým ratolestem dovolí rozbalit si jeden malý dárek už 24. prosince večer, na zbytek si ale musí počkat do rána. Po probuzení děti utíkají k vánočnímu stromečku, pod který položil v noci dárky Santa Claus. Ten bydlí na Severním pólu, o Vánocích cestuje na saních a do domů se spouští komínem.

Na Christmas Day se podává slavnostní večeře, obvykle je to pečený krocan a vánoční šunka. Vánoční dezerty jsou různé, od dýňového koláče přes ovocný pudink polévaný brandy po koláčky nadívané kandovaným ovocem.

V mnoha státech v prosinci sněží, a tak si děti i dospělí užívají zimních radovánek o bílých Vánocích.