V Brně vyšla první učebnice angličtiny pro vinaře a milovníky vína

Je přehledná, barevná a hlavně jedinečná. Kolektiv autorů v čele s profesionálním vinařem Mikem Mazeym vytvořil interaktivní publikaci s názvem WineWords – English for Wine Professionals & Wine Lovers, která je vůbec první komplexní učebnicí angličtiny s vinařskou tematikou na světě.

Na začátku byly kurzy angličtiny pro vinaře. Pořádala je majitelka jedné z brněnských jazykových škol Pavlína Megová, která si na pomoc přizvala Australana Mika Mazeyho. „Všimla jsem si, že místní vinaři a další lidé zabývající se vínem mají problémy s angličtinou v jejich oboru,“ vzpomíná Megová jakožto autorka celého nápadu.

Unikátní učebnice Wine Words stojící (Kopírovat)Lekce v jazykové škole navštěvovali studenti vinařských škol, someliéři, ale také majitelé restaurací, prodejci z vinoték nebo provozovatelé cestovních kanceláří. „Učili se například, co říkat při degustaci, jak vína prezentovat a samozřejmě si rozšiřovali potřebnou slovní zásobu,“ přibližuje vydavatelka a spolutvůrkyně knihy.

Učebnice WineWords vznikala pod rukama Mikea Mazeyho a jeho týmu tři roky. Vystudovaný enolog při tom spolupracoval se čtyřiceti předními světovými producenty z šestnácti zemí, s osmi držiteli prestižního titulu Master of Wine a s mnoha dalšími odborníky, kteří se podílejí na procesu výroby vína.

Na univerzitní lavice i do domácích knihoven

Unikátní učebnice WineWords je určená všem, kteří chtějí umět mluvit anglicky o víně: studentům, profesionálům a milovníkům tohoto lahodného moku z vinné révy. „Jsme první na světě, kteří vytvořili takovou učebnici. Vzhledem k výlučnému použití anglického jazyka nestavíme jejímu šíření žádné hranice,“ uvedla Megová s tím, že učebnice má ambice sloužit jako výukový materiál na univerzitách v tuzemsku i v zahraničí.

K tomu by mohla dopomoci i pozitivní kritika celosvětově známé kritičky vína, novinářky a autorky literatury o víně Jancis Robinson. Ta o knize řekla: „Je to jedinečná publikace, která zaujímá výsadní postavení na trhu knih s vinařskou tematikou. Zároveň oslovuje velmi široké publikem, je nesmírně zajímavá a pro mnohé čtenáře by mohla otevřít dveře do světa vína.“

Doplňková videa na webu

Učebnice, vydaná loni v listopadu, se dělí do dvou částí. První mapuje proces zpracování od sazenice vinné révy až po víno ve sklenici. Druhá část kategorizuje vína od šumivých po fortifikovaná a prezentuje odbornou terminologii na základě rozhovorů s předními představiteli mezinárodního vinařského světa. Celou knihu doprovází více než sto výukových videí, dostupných na webových stránkách www.winewordsthebook.com. Právě tam a na Amazonu je v tuto chvíli možné si anglickou učebnici zakoupit.