Skupinka na VUT oslavila den mužů i žen

Nejenom češtinou je člověk živ. Vědí to i studenti češtiny pro cizince na VUT v Brně, kteří si výuku zpestřili připomenutím ruského svátku mužů a také Mezinárodního dne žen.

My v Česku takový svátek nemáme, ale Rusové každoročně 23. února oslavují Den obránců vlasti. Někdejší sovětský svátek se zrodil v roce 1922 pod názvem Den Rudé armády. Poté byl přejmenován na Den Sovětské armády a Válečného loďstva, než po rozpadu Sovětského svazu získal současné jméno. Obyvatelé Ruské federace v tento den kladou věnce k pomníkům padlých, vztyčují vlajky, napříč zemí zní dělostřelecké salvy, konají se přehlídky a ohňostroje. Mnohem více než oslava Rudé armády je však tento den vnímán jako neoficiální svátek mužů, jakýsi protipól ke Dni žen. Jde vlastně o den opravdových mužů, obránců a hrdinů v širším slova smyslu, kteří za svoji statečnost od žen dostávají drobné dárky.

Mezinárodní den žen neboli MDŽ je svátek celosvětově známý. Slaví se 8. března jako výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. V Rusku jde o státem uznaný svátek.

Tulipány pro dívky

Účastníci intenztivního, celoročního kurzu češtiny pro cizince na VUT, neopomněli žádný z těchto únorovo-březnových svátků. „Holky si pro kluky připravily překvapení a upekly jim dort. Kluci naopak na Den žen měli pro každou holku červený tulipán a jeden ze studentů vytvořil pro mě a moji kolegyni kytici z balónků,“ popisuje skupinové oslavy jedna z lektorek kurzu Ludmila Horáková z jazykové školy HOPE.

Den žen na VUT