Na letní škole v Brodě se bude mluvit o organizovaném zločinu či myšlence evropanství

Přesně osm týdnů zbývá do začátku Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě, kterou jazyková škola HOPE letos podpořila. Program novinářského kurzu se proto pomalu ale jistě rýsuje.

Nejen pro mladé novinářské frekventanty připravují zástupci think-tanku Evropské hodnoty workshop s názvem Jak funguje pro-kremelská dezinformační kampaň a jak jí čelit? V úterý 16. srpna od 15 hodin jsou vítáni všichni, kteří se zajímají o dění v Evropě a nechtějí mít jednostranné informace, jež přináší desítky proruských kanálů a pak je přejímají mnozí čeští politici. Na odpolední workshop potom od 19 hodin naváže debata Jak v Česku ubránit liberální demokracii?, pořádaná Iniciativou pro evropské hodnoty. I ta je zdarma přístupná pro veřejnost.

Do města pojmenovaného po zakladateli české žurnalistiky Karlu Havlíčku Borovském dorazí ve středu 17. srpna kromě hostů Večera s Václavem Havlem také německá novinářka Eva Eleonora Demmerle. Ta povede od 15.30 ve velkém sále Staré radnice besedu o Habsburcích a myšlence evropanství, jimž se věnuje už několik let.

Investigativní novinařina

Na téma globalizovaného organizovaného zločinu bude s účastníky letní školy hovořit v pátek 19. srpna Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. To se do širšího povědomí dostalo v souvislosti s kauzou Panama Papers, která tento rok na začátku dubna odhalila masivní obchodování významných světových politiků a dalších osobností v daňových rájích. Pavla Holcová je zakladatelkou centra a spolupracuje s investigativními novináři na různých mezinárodních projektech.

Dvanáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského pořádá obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina od 14. do 20. srpna, a to pod záštitou České televize.