Mothering Sunday v Anglii, my slavíme Den matek stejně jako Američané

Druhou květnovou neděli přicházíme se slovy díků, kyticí anebo třeba sladkým překvapením za našimi maminkami. A nejsme jediní. Den matek slaví i další země, ne všechny ovšem ve stejnou dobu.

Den matek vzdává poctu matkám a mateřství. Češi tak (podle amerického vzoru) činí vždy druhou neděli v květnu. Stejně jako například Němci, Rakušané či Maďaři. Jinak je tomu ve Velké Británii a Irsku – tam celosvětově rozšířený svátek připadá na čtvrtou neděli půstu. Naopak Rusové na své maminky čekají s drobnými dárky poslední neděli v listopadu. V některých státech je pak Den matek pevně spjat s konkrétním datem – v arabských zemích se slaví 21. března, v Polsku 26. května.

Obdobný svátek si lidé po celém světě připomínali už před dávnými časy. Kupříkladu ve starověkém Řecku slavili svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. Kořeny Dne matek lze také spatřit v římské oslavě mateřství, která se děla první březnový den. Nazývala se Matronalie a byla zasvěcena bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících rodiček.

Speciální den pro návštěvu matek a příbuzných

Dalším projevem byla od 16. století v Anglii takzvaná Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday). To byl křesťanský svátek, stanovený na čtvrtou neděli od začátku půstu. Mnoho chudých, kteří sloužili v bohatých domácnostech daleko od svého rodiště, tehdy dostávalo den volna, aby mohli navštívit svůj domovský kostel (mothering church), jinými slovy místo, odkud pocházeli a kde žily jejich matky a rodiny. Mladší lidé cestou trhali květiny, které přinesli buď do kostela, nebo své matce. Ve Velké Británii a Irsku toto časové vymezení přetrvalo, a proto tamní obyvatelé tradiční, světský svátek matek oslavují právě v tento den.

Svátek všech maminek vznikl roku 1907 na počet Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek a zasloužila se o pracovní kroužky nabízející sanitární a zdravotní pomoc. Nejprve jej slavila její dcera Anna Maria Jarvisová, o pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, která se uskutečnila druhou květnovou neděli. Na české území se tento sváteční den dostal roku 1923, a to zásluhou Alice Masarykové.